Heřmánkové rozjímání a dávné léčebné způsoby našich předků

Heřmánkové rozjímání a dávné léčebné způsoby našich předků

  • Post Category:Bylinky

Všem známý heřmánek, světlo milující rostlina z čeledi hvězdnicovitých je dodnes pravou královnou léčivek. Čaj z květů pomáhá při nejrůznějších žaludečních, střevních a menstruačních potížích. Sedací koupele se doporučují při zánětech, na kvasinky rodu Candida. Pára se dá inhalovat při bronchitidě. Též potlačuje plísně a tlumí křeče. V Porýní se říká :“ Dobrý šálek heřmánkového čaje pomůže víc než tři doktoři.“

Anglosasové ho nazývali maythen a maegthe, tedy „Dívčí koření“ a řadili ho k devíti rostlinám, jimiž vyháněli “ červa“ ( původce nemoci).

Zpívali o něm :

Vzpomeň si heřmánku, cos oznámil, cos dokázal v Alorfordu : Že už nikdo nezemře na nákazu, když se mu podá heřmánek.“

Je zajímavé, že bylinu nabádali, aby si vzpomněla na svou léčivou vlastnost. Toto vyburcování, vyzývání bylinky najdeme i v jiných kulturách. Například indiáni věří, že duchové rostlin jsou daleko v jiném světě, nejsou tak přítomní jako zvířata a proto je nutné je probudit a připomenout jim jejich sílu.

Heřmánek, stejně jako podobná sedmikráska a kopretina, byly u lesních národů posvátné, zasvěcené sluneční bohyni, keltskému Valovi nebo severskému Baldurovi. Baldurovy řasy, jak se ve Skandinávii heřmánku říkalo, se musely sbírat před svatým Janem.

Rostliny včetně heřmánku jsou v dnešním pojetí bezduché organismy, obsahující chloroplasty a proměňující anorganické látky na organické. Na tom není nic tajemného, procesy růstu a rozmnožování jsou pochopitelné jako složité chemické postupy a reakce. Avšak staří Indoevropané, ani archaické lesní národy by s touto definicí bylin nesouhlasili. Jejich jasnovidnému vědomí se rostliny, hlavně léčivé byliny, jeví jako mocné bytosti. Vidím a vnímám to stejně. Jejich pohled a víra, že rostliny jsou bohyněmi je mi velmi blízká. Tento přístup k rostlinné říši tak umožňoval léčitelům či šamanům nebo čarodějnicím komunikovat s nimi a žádat je o pomoc. Tak tomu bylo i u heřmánku.

Nyní máme možnost zakusit tuto jedinečnou a nepřenositelnou zkušenost i my. Tak proč to nezkusit hned? Vyražte do přírody a zkuste to, rozhodně to stojí za to! 🙂

Opatrujte se

Vaše Lenka Tichá Hromnička

Napsat komentář