Promlouvání bezu černého o letním slunovratu

Promlouvání bezu černého o letním slunovratu

Také milujete vůni bezinek a děláte každoročně sirup z jeho květů? Já ano. Mám to jako rituál. Nedokážu si snad už představit léto bez bezu 🙂

Bez kvete uprostřed léta a jeho bílé květy mají potopudný účinek při horečnatých onemocněných. Čaj z květů je potopudný, močopudný, podněcuje imunitu. Bez roste všude tam, kde je v půdě hodně dusíku. Kdysi rostl kolem shromaždišť mamutů, buvolů a jiných velkých savců v lesích tajgy ( Hempel 2009:132) Pro jejich lovce určitě byly na podzim zralé bobule plné purpurové šťávy důležitým zdrojem vitamínu C, A, B12,, draslík, fluor, karotenoidy a další vitální látky. Dnes už je známo, že šťáva i sušené bobule na podzim, když se zhorší počasí, posilují obranyschopnost organismu. Šťáva podněcuje peristaltiku střev a též je i čistí. V moderní fytoterapii se šťáva osvědčila při virových nákazách, neuralgických i pásovém oparu.

Bez znali lidé už mladším paleolitu, neboť u indiánů i východních Evropanů se čaj pil při obřadu v potní chýši nebo koupeli. Dodnes je horký čaj z bezu v kombinaci s horkou koupelí vhodný na začátku nachlazení. Oloupané lýko znali lovci i sběračky na obou stranách Beringovy úžiny jako projímadlo, dávidlo a lék s močopudným účinkem, uvolňujícím hleny. Listy se v euroasijské lidové medicíně i u indiánů používaly na pohmožděniny, omrzliny, popáleniny, nádory a bolavou, odřenou kůži. Za tím účelem se vaří ve vepřovém sádle, stejně jako ve svištím, medvědím nebo jezevčím.

V dobách mladšího paleolitu znali lovci sobů techniku vrtání, která jim umožňovala provrtávat parohy, dřevo a dokonce i kámen. Používali k tomu duté větvičky bezu, jimiž rychle otáčeli mezi dlaněmi nebo smyčcovým vrtákem a jako brusný prášek sloužil vlhký pazourkový písek.

Mám moc ráda, když na jaře rozkvetou stromy a keře. Když se jen tak tiše procházím v přírodě, někdy mi připadá, jako kdyby něžně promlouvaly a jaksi zářily do prostoru. Stejně tak je to u bezu. Jsou to poklady, které můžeme využít v náš prospěch, s úctou a pokorou.

Pár receptů na závěr :

Recepty

Bezová limonáda

Na přípravu vynikající a zdravé limonády budete potřebovat:

  • Plné hrstě zářivě žlutobílých a svěže vonících bezových květů, čerstvě nasbíraných
  • Med a cukr
  • 2 citrony
  • 2 litry vody

Do velké sklenice volně naskládejte téměř po okraj bezové květy, přidejte kolečka citronu a zalijte převařeným nálevem z vody, cukru a medu. Nakonec přidejte jednu lžíci vinného octa a uzavřete fólií. Nechejte na slunečném místě kvasit po dobu 10 dní, poté přeceďte do čistých lahví. Přesuňte do sklepa (nebo na chladné temné místo) na další dva týdny.

Hustý med nebo sirup 

  • 40 květů černého bezu
  • 1,5 l vody
  • cukr, citron (dle preferencí)

Svařte omyté květy s vodou a nechte přes noc vyluhovat. Druhý den z rána sceďte a přidejte cukr a šťávu ze 3 citronů. Vařte do zhoustnutí a poté slijte ještě vlažné do lahví, které dobře uzavřete a dejte do chladu. Pokud zvolíte více cukru, získáte hustší med, v opačném případě vám vznikne léčivý sirup.

Bezový ocet

Používá se k obkladům a k masírování, zejména při únavě namožených svalů a bolestech.

Jedno až dvě květenství naložte do 1 litru octa a nechejte stát 14 dní na slunci. Potom přeceďte a slijte do lahví.

Bezová pleťová maska

Drobné mladé květy oberte od od stopek a zalijte trochou vody tak, aby vznikla kaše hustoty hořčice. Aplikujte na obličej a dekolt a nechejte působit i půl hodiny a poté smyjte.

Blíží se letní slunovrat a k němu neodmyslitelně patří i bez.

Ve středověku se recitovalo při letním slunovratu:

“ Na Jana kvete bez, pak je láska ještě úžasnější než dnes!“

„Třesu bezem a prosím svatého Jana, aby se mi ve snu zjevil ten, za koho se vdám!“

Dodnes se pečou na vaječném těstu bezové okolíky ( u nás kosmatice) a jí se u ohně při letním slunovratu. Kdo prý jich hodně sní, ten bude skákat vysoko nad oheň a pak i len a obilí poroste vysoko.

Tak to můžete již brzy vyzkoušet 🙂

S láskou

Lenka Tichá Hromnička

Napsat komentář