O bohyni Moraně a strachu ze smrti

O bohyni Moraně a strachu ze smrti

Morena je bohyně, která v zimě prochází krajem a nechává vše slabé a neživotaschopné umírat, aby na jaře mohlo vše znovu obrazit a rozkvést. Je to ona, kdo spolu se smrtí udělal každému smrtelníkovi hned po narození otisk dlaně na stěnu jeskyně, vedle kterého hoří každému začouzená lampa. Dovnitř lampy není vidět a tak nikdo nemůže zjistit kolik je v ní ještě oleje. Po dohoření lampičky smrtelníkovi vyprší jeho čas a odchází do Navu, říše mrtvých.

Morena je bohyní smrti, bývá ztotožňována z archetypem stařeny a uzavírá božskou trojici i koloběh života a smrti. Vládne v zimních měsících a stále jsou živé rituály „vynášení smrtky“. Na jaře ( o jarní rovnodennosti) je slaměnná panna oblečena a namalována jako Smrt, odnešena z vesnice a hozena do vody, aby odešla a přenechala místo Vesně. Jako každý archetyp se manifestuje samozřejmě i v člověku. Pokud v ženě převažuje Morena, pak to nebude úplně příjemná společnice. Taková žena může v některých lidech vyvolávat strach. Na druhou stranu její jednání bývá fér a co řekne, to platí. Pravidla má jasná a striktní. Obvykle bývá nesmlouvavá. Je stálá ve svých názorech a rozhodnutích, hraje s otevřenými kartami a je spravedlivá.

Doba konce vlády této bohyni končí a nastává světlejší část roku. Je to ideální čas na to, aby člověk ohodnotil staré myšlenky, nebo představy, které si sám uměle vytvořil. Když se ale pokusíme setkávat s tímto archetypem Smrti každý den tím, že necháme vše, co jsme zažili odejít, ponoříme se do koupele a smyjeme všechna příkoří, velmi se nám uleví a posune nás to v osobním vývoji dál. Pokusme se prožít každý den, jako by byl náš poslední. Užívejme si procházku do přírody, ptačí zpěv, vůni čerstvého vzduchu… Užijme si chuť raní kávy, nechme dopadat sluneční paprsky na naše těla a nenechme se paralyzovat strachem ze Smrti zaživa. Neustálá přítomnost Morany ( Smrti) nás pouze navrací k jedinému opravdovému – k přítomnému okamžiku. K jedinečně prožité chvíli našeho života. Bez obav i marnosti strachu.

Morena : art by Johana Žáčková : the_cast_away on instagram

Napsat komentář