Milosrdná lípa a bohyně
Linden Tree (lime tree) linden blossom

Milosrdná lípa a bohyně

  • Post Category:Bylinky

Listy lípy jsou světlezelené, plné světla, srdčitého tvaru a když strom kvete uprostřed léta, sladká vůně přitahuje nejen včely, ale i další hmyz. Jako by s nimi bzučela sama spanilá bohyně. Lipový čaj s medem znovu vykouzlí v chladné zimě letní blaženost pro duši a pro tělo teplo, aby zmizelo nachlazení.

Není divu, že lesní národy považovaly lípu za ztělesnění bohyně. Germánům se v něm zjevovala krásná Freya. Slovanům zase bohyně Libuše. Lípa srdčitá i velkolistá mají srdčité listy a proto naši předci usoudili, že je prospívá našemu srdci, kde podle nich sídlí veselá povaha, odvaha stejně jako boží aspekt a jádro bytosti. Nemocný člověk na srdce byl obvykle člověk bojácný, pesimistický a nemilosrdný. Přítomnost lípy by mu pomohla zlepšit náladu.

Kdo je Bohyně Freya?

Jde o nejznámější severskou bohyni, která symbolizuje ženskou energii, odvahu, nespoutanost, divokost. Bohyně s dlouhou zlatou hřívou je bohyní přírodní magie a pojí se právě nejen s lípou, ale je i ochránkyní žen, čarodějek, snů i vizí. Je to manželka Óda, která kočíruje vůz, tažený obrovskými kočkami přes most spojující nebe i zemi. Nebojí se své sexuální síly, umí jí použít. Naši předci ji žádali o pomoc v těžkých dobách a pro zvednutí odvahy. Také s její pomocí dokázali lidé překonat své domněnky, iluze a různé bloky.

Lípa a křesťané

Křesťanští misionáři poráželi tyto „čarodějné stromy“, často stojící uprostřed návsí a na jejich místa stavěli mariánské kaple. Z měkkého, světlého dřeva pak vyřezávaly sochy Marie a později se zase vysazovaly Mariiny lípy. Brzy se začaly šířit legendy, že svatá rodina na útěku odpočívala pod lípou, takže pod ní údajně byl člověk v bezpečí před úderem blesku.

Lékařské použití: 

 Hlavní účinek lipového květu je potopudný, snižuje teplotu a diureticky účinkuje při chřipce, bronchitidě, angíně, zápalu plic, zánětech ledvin a močového měchýře, uretritidě. Předepisuje se i jako protizánětlivý prostředek při zánětech dýchacích cest, funkčních onemocněních žaludku, žlučníků a střev. Zjištěný je i utišující a spazmolytický účinek. V lidovém léčitelství se používá na koupele při neurózách a na kloktání krku a ústní dutiny. Jako léčivka je lípa oblíbená a vyhledávaná od pradávna. Pomáhá při žaludeční a střevní kolice. Podporuje tvorbu žluče a žaludečních šťáv. Studený lipový čaj tiší bolesti hlavy, má uklidňující účinky a působí proti nespavosti.

Magické a rituální použití: 

 Mezi magicky založenými jedinci se ví, že zvláštní magickou sílu má dvanáct lip vysazených do kruhu. V jeho středu i méně vnímavý člověk může pocítit zvláštní kouzlo, jakoby otevírání se něčemu nádhernému, laskavému i tajemnému zároveň.

Také se věřilo, že kdo kácí Lípu v době květu, volá smrt do rodiny!!! Při kácení lípy se nesmíte zasmát – kdo tak učiní – rouhá se MATCE.

Pokud se cítíte unavení nebo vyčerpaní, zkuste si pod lípu na chvíli sednout, nebo ji prostě obejměte. Uvidíte, že se vám uleví:-)

Proto využijme tento čas, kdy lípa kvete a udělejme si čaj, sedněme si se šálkem pod lípu a jen vychutnávejme tuto krásnou chvíli. Já tak teď činím každý večer 🙂

S láskou

Lenka Tichá Hromnička

Napsat komentář