Svatojánská noc Litha 21.6.2021, Světlušky a tipy na rituály

Svatojánská noc Litha 21.6.2021, Světlušky a tipy na rituály

MAGICKÝ SVÁTEK LITHA SVATOJÁNSKÁ NOC

Litha, nebo také Midsummer, je dnem s nejdelší dobou slunečního svitu, slaví se kolem 21. června. Je to vrchol moci boha světla. Tato podoba boha je často známá jak dubový král. V době letního slunovratu je bůh světla v nejvyšší síle. A pak, když dosáhne vrcholu, dává se na cestu jeho dvojče, bůh temnoty, často známý jak cesmínový král. Obřady zobrazují tyto dva krále v souboji. Lze si to vysvětlovat jako dvě soupeřící osobnosti uvnitř stejného božstva. Dubový král je narozený o zimním slunovratu. Roste a sílí, jak se večery krátí a dny se prodlužují. V okamžiku své největší síly, v den letního slunovratu, se konfrontuje sám se sebou v zrcadle a vidí druhou stranu své osobnosti, vidí příchod cesmínového krále. Cesmínový král je narozený v létě. On získává sílu od té chvíle, kdy utichnou oslavy Lithy a večery se začnou prodlužovat, a dne pomalu ubývá. Pak přijde den jeho největší síly – Yule, nejdelší noc v roce. A v tomto bodě, zase on nahlíží do zrcadla a vidí přicházet druhou stranu sebe, vidí přicházet dubového krále. Je známo mnoho verzí této tradice.

Dalším důležitým motivem Lithy je téma sestupu („do podsvětí, temnoty, pod zem“). Pro lidi, kteří na sobě pracují to znamená sestup do svého nitra a změnu všeho, co je nezbytné k tomu, aby se staly lepšími. Oslavy se mohou týkat naší touhy po změně k lepšímu.

Zapalovaly se svatojánské ohně, které posilovaly teplo a světlo letních dnů. Obřadní ohně byly z dubového dřeva a v některých oblastech do ohňů vhazovali devatero dřev a dokonce otýpku dřeva z loňských ohňů. Byly to časy radosti a díků, ale hlavně pohanské radovánky. Stejně jako o májových slavnostech se oslavoval čas lásky a opojení, kdy ženy vařily silná piva. Tančilo se kolem ohňů a skákalo se přes ně. Staří Keltové věděli, že oheň je očišťující.

TIPY NA RITUÁLY LETNÍHO SLUNOVRATU :

Nasbírejte si svatojánské bylinky – bazalka, tymián, šalvěj, verbena, třezalka tečkovaná, rozmarýn a další…

Můžete prosit o ochranu, dělat ochranné rituály, rituály na odvahu, proti nemocem, sílu atp…

Magické koupele s bylinami, lektvary. Já míchám v tomto čase koření a vyrábím si kuřidla podle aktuálních potřeb.

K tomuto času neodmyslitelně patří žluté svíce, květy bylinek atd…

SVATOJÁNSKÝ ELIXÍR NA PŘIVOLÁNÍ LÁSKY :

Smíchejte po třech květech devatera kvítí : třezalku, mateřídoušku, heřmánek ,sedmikrásku, kopretinu, jahodník, kontryhel, routu a mařinku.

Vše zalijte 0,9 l vroucí vody a nechejte louhovat. Vyslovte nahlas své přání a pomalu vypijte 9 doušků.

Stejné složení bylinek dávám do pytlíčků, které se dají nosit na krku, v kapse pro ochranu nositele.

SVATOJÁNSKÉ SVĚTLUŠKY

Světlušky netřeba představovat. Všichni je dobře známe. Něžná světýlka probleskují podrostem. Maličké lucerničky se vznášejí i nad zemí, poletují sem a tam, hledají družku. Setkání se světluškami za teplých nocí je krásným zážitkem…

Proč svítí?

Samičky totiž létat nemohou, nemají křídla. Svítit ale umějí dokonce intenzivněji než samečci. Světlušky se začínají objevovat za teplých červnových nocí kolem svatého Jana (24. 6.) a je možné je spatřit do srpna. Svým svitem od setmění až do jedné hodiny ranní lákají samečky k páření do trávy. Jakmile sameček přiletí, cudně zhasnou. Důvod svitu dospělých jedinců je tedy zřejmý. Proč ale svítí i jejich larvy? Zde je důvod právě opačný. Larvám světélkování pravděpodobně slouží jako aposematické zbarvení, upozorňující predátory na to, že obsahují nechutné a toxické lucibufaginy.

Světlušky, jak nazýváme přibližně 2000 zástupců této čeledě se schopností bioluminiscence, momentálně čelí riziku vyhynutí. Na vině je jak rozsáhlá ztráta jejich přirozených habitatů, nadužívání pesticidů a také umělé osvětlení. Píše o tom Independent. Pokud budeme nadále s nerozumem a mnohdy zbytečně používat umělá hnojiva, pesticidy a další chemikálie, moc světluškám nepomůžeme 🙂

Přeji všem krásný slunovrat 🙂

Lenka Tichá Hromnička

Napsat komentář