Violka vonná a její blahodárné účinky na plíce a úzkostné stavy a mnoho dalších zajímavostí o této voňavé bylince

Violka vonná a její blahodárné účinky na plíce a úzkostné stavy a mnoho dalších zajímavostí o této voňavé bylince

Vyrůstá brzy na jaře z podzemních oddenků, lidově známá jako fialka. Fialka byla již od dob antiky známá nejen pro své léčivé schopnosti, ale také pro svou magickou sílu. V léčitelství se používá dodnes jako antiseptikum, léčí bolesti hlavy, nespavost, záněty močových cest. Velmi se osvědčila i na dnu, revma či kožní problémy. Svoje uplatnění našla i pro náš dýchací systém. Violku rozhodně užijí nejen astmatici, ale i ti, jež trápí úmorný kašel, rýma, či dokonce zánět plic a pocit tíhy na prsou. Toto v této pandemické době mnozí jistě ocení. Fialka též pomůže s úzkostí, a jarní únavou. Pokud se někdo potýká s hněvem, rozhodně i v tomto mu bylinka dokáže pomoci. Umí též nastartovat organismus po dlouhé zimě a nás přestane trápit jarní únava.

Vždy, když si přivoním k fialkám, vybaví se mi doba, kdy jsem trávila své dětské chvíle u babičky a dědečka. Při černých hodinkách, kdy se sedělo u stolu po tmě, a povídaly se příběhy, se tmou vznášela omamná vůně fialek. Dědeček měl v kapse fialkové bonbóny a během „černého sezení“ mi jimi zásobil. Příběhy ze tmy se tak stávaly o to příjemnějšími. Od mých druhých prarodičů jsem se pak dozvěděla o některých účincích fialek a něco i o magických schopnostech této bylinky. Ráda se s vámi o některé podělím.

Fialka je definitivním poslem jara a je symbolem lásky. Je zasvěcena bohyni lásky Afroditě. Podle babiččiny květomluvy nám fialka propůjčuje něhu, citlivost, přirozený půvab a kouzlo osobnosti. Těm, kterým se zdá o fialkách, má být zaručena opravdová věrná láska. Kdo ji chtěl použít v přírodní magii, musel vědět, že je tato rostlina tradičně přiřazována k elementu vody, k Venuši a Měsíci. Astrologicky se pak pojí s býkem a rakem. Též je symbolem nových začátků, transformace. Babička mi též tvrdila, že violka umí propojit duchovní světy, propojit protiklady světla a tmy. Umí též přeměnit negativní energii na pozitivní. V dospělosti jsem si udělala z toho závěr, jak moc je dobrá při osobnostním růstu. Má veliký transformativní potenciál. Vhodná je i tehdy, když máte potřebu ochrany. Pomáhá člověku k tomu, aby dokázal vidět posvátnost života i ve chvílích, které se mu zdají být jaksi nudné, šedé a příliš obyčejné.

Fialka, která zdobí mnohé listnaté lesy a parky je k člověku za tisíce let tak blízko, nezabere člověku moc času a energie na to, aby ji nalezl. Kromě čaje, oleje i různých luxusních parfémů, existuje i velmi snadný recept na kandované fialky a tinkturu:

Recept na fialkové bonbóny :

Bílek lehce promícháme vidličkou, ale tak, aby nepěnil. Čerstvé květy fialek potřeme bílkem, pocukrujeme moučkovým cukrem a opatrně položíme na pečící papír. Necháme uschnout při pokojové teplotě, případně v troubě na 45 stupňů.

Recept na tinkturu z fialek na dnu a revma k vnějšímu použití :

1 díl květu violky vonné

1 díl rozmarýnu lékařského

1 díl mateřídoušky obecné

voda, slivovice nebo francovka

Smícháme bylinky a zalijeme čirým alkoholem tak, aby byly všechny rostliny pod hladinou. Necháme 7 až 10 dní macerovat. Scedíme a skladujeme v chladu. Při dně a revmatismu přináší tato tinktura výraznou úlevu potíráním bolavých míst touto tinkturou.

S láskou

Lenka Tichá Hromnička

Napsat komentář